pandemi

Kasım 2019’da tüm dünya üzerinde kendisi gösteren Covid-19 salgını, şimdilerde ise şiddetle etkisini göstermeye devam ediyor. Durum böyle olunca da Türkiye de dahil olmak üzere birçok devlet, Covid-19’un yayılım hızını azaltabilmek amacıyla bir takım kararlar almaktadırlar. Bu kararlar arasında ise ilk sırada ‘Sokağa Çıkma Yasağı’dır. Bu yazımızda ise pandemi yasaklarında evde yapılabilecek en iyi etkinliklerini konu alacağız.

1. Sağlığınızı Bir Düzene Sokun

Alınan Sokağa Çıkma Yasağı’ndan dolayı birçok insan eve kapanınca, kendini yemek yemeye vermiş ve spor yapan insan yasaklardan dolayı egzersiz yapamaz bir hale gelmiştir. Hal böyle olunca da pandeminin başlangıcından bu yana obezite oranlarında ciddi bir yükselişin görülmesine sebep olmuştur. Yasaklardan dolayı evde vakit geçirilen bu zaman boyunca hem Covid-19’a karşı daha güçlü bir bağışıklık kazanmak için hem de sağlığınızı daha iyi koruyabilmek için pandemi yasaklarında evde yapılabilecek en iyi etkinlikler şunlardır:

 • Meyve ve sebze ağırlıklı, dengeli bir program oluşturun.
 • Evde yapabileceğiniz, ister ekipmanlı ister de ekipmansız egzersizlere başlayın.
 • Kişisel bakım ürünleri ile cildinize bakım yapın.

2. Kendinizi Geliştirin

Evde geçirilen zamanlar birçok insan için oldukça sıkıcı geçiyor olsa da, yapabileceğiniz birkaç aktivite ile hem kendisi eğlendirerek keyifli zamanlar geçirebilir hem de kendinizi geliştirerek hem iş hem de eğitim hayatınızda sizi öne çıkartabilecek başarılar elde edebilirsiniz. Yasaklardan dolayı evde geçirilen bu süre boyunca evde yapılabilecek en iyi etkinlikler şunlardır:

 • Kişisel gelişim kitapları okuyarak iş veya eğitim kariyerinizi geliştirebilir ya da kendi sevdiğiniz türe uygun kitaplar okuyarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.
 • Genel kültürünüzü artırmak için belgesel, film veya dizi izleyebilirsiniz.
 • Zekanızı geliştirmek için yapboz yapabilir ya da bulmaca çözebilirsiniz.
 • Ruhunuzu besleyecek müzikler dinleyebilirsiniz.

3. Ailenizle Keyifli Vakitler Geçirin

Pandemi yasaklarından dolayı evde geçirilen uzun ve sıkıcı zamanları değerlendirmenin bir başka yolu ise aileniz ya da sevdikleriniz ile bir takım etkinlikler yaparak keyifli zamanlar geçirmenizdir. İşte aileniz ile beraber pandemi yasaklarında evde yapılabilecek en iyi etkinlikler şunlardır:

 • Kutu oyunları ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.
 • Eski fotoğraf ve videolarınızı açarak mutlu hatıralarınızı yeniden yaşayabilirsiniz.
 • Tiyatro veya komik filmler izleyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.

4. Yatırıma Başlayın

 Eğer pandemi yasaklarında evde boş bir şekilde oturmak yerine hem zaman geçirebilir hem de yatırım yaparak ev bütçesine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca bunu yapabilmeniz için dışarı çıkmanıza gerek bile yok. Evinizdeki bir bilgisayar, bir tablet veya bir telefon ile evinizin bütçesine kolay bir şekilde katkı sağlayabilirsiniz. İşte evinizin bütçesine katkı sağlayacak, pandemi yasaklarında evde yapılabilecek en iyi etkinlikler şunlardır:

 • Evinizde kullanmadığınız eşyalarınızı satabilirsiniz.
 • Kaleminize güveniyorsanız makale yazıp satabilir, yazılım bilginiz varsa program yazıp satışını yapabilir, el işi yaparak ürünlerinizi satabilir ya da herhangi bir yeteneğinizi kullanarak ondan kar sağlayabilirsiniz.
 • Birikmiş paranız ile yatırıma başlayabilir hatta gerekli eğitimleri aldıktan sonra kripto para piyasasına girerek yatırımınızı kat ve kat artırabilirsiniz.

Behiç Oytun Şenkul

Bizimle iletişime geçin.