konteyner fiyatlarındaki artış

2019 yılının Kasım ayında ortaya çıkmış ve oldukça kısa bir süre içerisinde de tüm Dünya’da etkisini gösteren Covid-19, özellikle ticari alanlarda birçok tedarik ve ticari sıkıntılarını da beraberinde getirmiş oldu. Yaklaşık bir buçuk yıldır etkisini gösteren bu Covid-19 Pandemisi’nin yol açtığı tedarik ve nakliye sıkıntılarının başında ise ‘İhracattaki Konteyner Fiyatlarındaki Artış’ gelmektedir.

 Konteyner Fiyatlarındaki Artışın Temel Nedeni

EİB (Ege İhracatçı Birlikleri) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’e göre konteyner fiyatlarındaki artışın temel nedeninin Çin’deki konteyner tedariklerinde yaşanan bir takım sıkıntılar olduğunu vurguluyor.

Türkiye ve Çin arasındaki ticaret, tüm Dünya’da etkisini şiddetli bir şekilde gösteren Covid-19 Pandemisi’nin ürün nakli için gerekli konteynerlerin yeterli sayıda bulunamamasından dolayı Çin’den gelen konteyner sayılarının ciddi oranda düşmesine neden oldu. Haliyle de bu durum da arz-talep dengesini bozduğu için konteyner fiyatlarının birkaç kat oranında ciddi bir artış göstermesine sebebiyet vermiştir.

Konteyner Fiyatlarındaki Artışın Bir Diğer Nedeni

Boş konteyner ve konteynerlerdeki fiyat artışındaki bir diğer neden ise 2020 yılının Mart ayında başlayan sınır kapılarının virüs nedeni ile kapanmasından dolayı meydana gelen sefer iptalleri ve tedarikler için gerekli olan ekipman noktasında düzensizlikler olmuştur. Ancak Çin diğer ülkelere nazaran Covid-19’a karşı daha hızlı bir önlem almayı başarabildiği için Çin’in ekipman tarafındaki ihtiyaç oranlarında ciddi bir artışın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu ihtiyaç oranlarındaki artış ise boş konteynerlerin Çin limanlarına doğru gönderilmesinde en büyük etkenlerden biri olmuştur.

Konteyner Fiyatlarının Artışındaki Sayısal Oranlar

2019 yılının Kasım ayında başlayan ve 2021 yılında hala etkisini sürdüren Covid-19, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Üyesi Taner İzmirlioğlu’nun yaptığı açıklamadaki sayısal verilere göre konteyner fiyat artışının 2-3 aylık bir süre içerisinde 10 bin dolar seviyelerine kadar çıktığını belirtmiştir.

İhracat Oranındaki Artış

Çin kaynaklı olan konteynerlerdeki fiyat artışı nedeni ile Türkiye’nin ithalat oranlarında da ciddi bir azalış görünüyorken, ihracat oranlarında ise aksine ciddi bir yükseliş yaşanmıştır. Türkiye’nin ihracat oranlarındaki bu artış ise navlun fiyatlarına ve konteyner sayısı hareketliliğinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. IMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Kenan Yalavaç’a göre konteyner sayısı hareketliliğinin ve navlun fiyatlarındaki artışın, 2021 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar devam edeceğini ve zamanla da bu artıştaki dalgalanmaların düzene gireceğini belirtmiştir.

Covid-19 Pandemisi’ne karşın aşılamalar başlaması ve ciddi anlamda önlemler alınmaya başlandığı için Dünya genelinde yaşanan ve özellikle Çin-Türkiye arasındaki ticareti ciddi anlamda etkileyen boş konteyner sayısı ve fiyatlarındaki artışın, 2021 yılının Nisan ayının sonlarına doğru bir düzene gireceği tahmin ediliyor.

Behiç Oytun Şenkul

Bizimle İletişime Geçin.