INCOTERMS Nedir?

INCOTERMS, ICC’nin ithalat ve ihracatta teslim şekilleri üzerine oluşturduğu kavramların ”International Commercial Terms” kısaltılmış ismidir.

INCOTERMS Geçmişi

Uluslararası Teslim Kuralları

INCOTERMS

ICC ilk olarak 1936 yılında ithalat ve ihracat için uluslararası ortak kavramlar ve kurallar yayımladı. ”International Commercial Terms” sözcükleri kısaltılarak kısaca INCOTERMS olarak adlandırıldı.

Paris merkezli Milletlerarası Ticaret Odası (ICC – International Chamber of Commerce) tarafından kuralları düzenlenen “Incoterms–2010”, milletlerarası ticari anlaşmazlıkları, uyuşmazlıkları ve hukuksal ihtilafları düzenlemek ve alıcı ile satıcının para ve zaman kaybını önlemek amacıyla, bazı kurallar getirmiştir. Bu düzenlemeleri ilk kez 1936’da “INCOTERMS” adıyla yayımlamıştır. Son düzenlemeler ise 2010 yılında gözden geçirilerek yeniden düzenlenmiştir.

Düzenlenecek olan sözleşme veya dokümanda (mesela proforma fatura) teslim şekline atıfta bulunulacağında, anlaşılan teslim şeklinin kod harfleri ve yanına da malların satıcıdan alıcıya devrinin gerçekleştirileceği yer adı yazılır. Teslim yeri bir liman olabileceği gibi,  hava alanı, demiryolu istasyonu, nakliyecinin deposu veya satıcının işyeri gibi yerler olabilir. Örneğin, EX Works Gebze, FOB Mersin Limanı, DDU Moskova…

Teslim Şekilleri – Incoterms 2010
1-İşyerinde Teslim / Ex Works (EXW)
2-Taşıyıcıya Masrafsız / Free Carrier (FCA)
3-Taşıma Ödenmiş Olarak / Carriage Paid To (CPT)
4-Taşıma ve Sigorta Ödenmiş Olarak / Carriage and Insured Paid To (CIP)
5-Terminalde Teslim / Delivered At Terminal (DAT)
6-Belirlenen Yerde Teslim / Delivered At Place (DAP)
7-Gümrük Vergileri Ödenmiş Olarak / Delivered Duty Paid (DDP)
8-Gemi Doğrultusunda Masrafsız / Free Alongside Ship ( FAS)
9-Gemide Masrafsız / Free On Board (FOB)
10-Masraflar ve Navlun / Cost and Freigh (CFR)
11-Masraflar, Sigorta ve Navlun / Cost,İnsurance And Freight (CIF)

Küresel ticarette yaşanan sürekli gelişmelere ayak uydurabilmek için halen INCOTERMS 2020 versiyonu düzenleme çalışmaları ICC tarafından devam etmektedir. Bu çalışmaya ICC avukatları, küresel çaptaki tüccarlar ve dünya genelindeki şirket temsilcileri tarafından katılmaktadır. Çalışmaların, dünya çapında olması ve bir dizi Incoterms kuralından, nelerin işe yarayıp nelerin geliştirilebileceğine ilişkin detaylı çalışmalar yapılması nedeniyle iki yıl süreceği duyurulmuştur.

INCOTERMS Teslim Şekillerinin 80 yıllık tarihçesi için lütfen tıklayınız

BLOG

İLETİŞİM

ANA SAYFA