dünya ticareti

Süveyş Kanalında 23 Mart 2021 günü Ever Given isimli gemi karaya oturdu. Geminin 400 metre uzunluğu ve Empire State Binası kadar yüksek olması dikkat çekiyor. Süveyş Kanalı Otoritesi (SCA) yetkilileri, 224 bin tonluk geminin kurtarılmasının karmaşık bir sorun olduğunu belirtiyor. SCA, kazaya sebebiyet veren nedenleri şu şekilde öne sürüyor: 40 knot rüzgar, düşük görünürlük, zayıf seyrüsefer ve kum fırtınası. Dünya ticareti Süveyş Kanalını tıkayan geminin etkisinde.

Geminin karaya oturması nedeniyle Süveyş Kanalında trafik tamamen duruyor. Bu olaydan ötürü dünya ticaretinin yaklaşık olarak zararı, günlük 9,6 milyar dolar olarak hesaplanıyor.
Bugün itibariyle 165 gemi, kanaldan geçebilmek için karaya oturan Ever Given’in kurtarılmasını bekliyor.

Gemiyi kurtarma çalışmalarını yürüten Hollanda’lı Boskalis şirketinin CEO’su Peter Berdowski, Ever Given’in yerinden çıkarılması ile ilgili yaptığı açıklamada, karşılaşılan şeye bağlı olarak bu durumun günler, hatta haftalarca sürebileceğini ifade ediyor.

Berdowski, Çarşamba günü Dutch TV’ye verdiği demeçte, geminin üzerindeki mevcut yüküyle yeniden yüzdürülebilmesinin imkansız olduğunu belirterek “Şu anda sahip olduğu ağırlıktaki gemiyi çekmek imkansız” dedi. Gemiyi kurtarmak için 8 römorkör çalışırken, karadan da iş makineleri ile destek veriliyor.

Uzunca bir süre devam edeceği tahmin edilen kurtarma çalışmaları, dünya ticaretini büyük ölçüde sekteye uğratacaktır. Covid-19 pandemisinden dolayı, zaten sorunlu olan tedarik zincirinin süreçlerinin, olumsuz yönde etkileneceğini tahmin etmek çok zor olmuyor. Türkiye açısından bu duruma bakacak olursak, yaşanan gemi kazası nedeniyle uzak doğudan gelecek olan hammaddelerde gecikmeler yaşanacak gibi duruyor. Devamında ise üretim ve sipariş teslimlerinde aksamalar yaşanacaktır. Kurtarma çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte, zincirleme şekilde sigorta davalarının açılmasını ve çok büyük maliyetler oluşmasını, İnovakademi olarak öngörüyoruz. Ayrıca, dünya petrol ticaretini de olumsuz yönde etkileyecek olan kazayla ilgili gelişmeleri, dış ticaret açısından da izlemek gerektiğini düşünüyoruz.

Uzun yıllar konuşulacak olan kazayla ilgili detaylara aşağıdaki linklerden de ulaşabilirsiniz:
https://edition.cnn.com/2021/03/25/middleeast/suez-canal-ship-blockage-intl-hnk/index.html
https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-03-25/suez-snarl-seen-halting-9-6-billion-a-day-worth-of-ship-traffic
https://www.bbc.com/news/business-56533250
https://www.aljazeera.com/news/2021/3/25/beached-whale-ship-could-block-suez-canal-for-weeks

Bizimle İletişime Geçiniz.