Başlangıcı Çin’in Wuhan kenti olan Korona virüs (Covid-19) şu anda ülkemizde dahil global bir sorun haline gelmiştir. İnsan sağlığını etkilediği kadar, Koronavirüs dünya ticaretine etkisi de büyüktür. Dolayısı ile ekonomik sorunlarda ortaya doğmaktadır.

Gerek ulusal gerekse dünya ticaretinde büyük etkileri olmaktadır. Ülkemizde ise bu sorunlar ile başa çıkmaya çalışmaktadır.

Küresel ticarette korona virüs hem tehdit hem de fırsat sağlayabilir.

Telefondan arabaya çocukların elindeki oyuncaklara kadar çoğu kullandığımız ürünü ya da parçaları Çin’de üretilmekteydi. Virüs ile birlikte fabrikalardaki üretim durdu. Dolayısı ile Çin ile diğer ülkeler arasında da ticaret zayıfladı.

Tehditlerden önce biraz fırsat olabilecek durumlardan bahsedelim. Şu an da dünyada bulunan Çin’in almadığı petrol fazlası var. Çin’in petrol ihtiyacının günlük 250 bin varilden fazla azaldığı belirtilmiştir. Bu durumda da petrol fiyatlarında düşüş bulunmaktadır.

Fakat bunların yanında ticareti de büyük tehditler beklemektedir. Şu anda birçok ülke gümrük sınırlarını kapatmış durumdadır. Bir ülkenin İthalat ve ihracata kapanması da o ülke için ticaretin bittiği anlamına gelmektedir. Korona virüsün eşyalar üzerinde de taşınabilme olasılığına karşın, insanlar özellikle Çin’den gelen ürünlere karşı tereddüt ile yaklaşmaktadırlar. Bu da Çin’in ve dünyanın ekonomisini büyük zarara uğratmaktadır. Yurt dışından temin edilemeyen ürünler nedeniyle ülke içerisinde ki ticaret de olumsuz yönde etkilenmektedir. Stoklar azaldığı için satıcılar ürünlerini yüksek fiyatlara satma eğilimindedir.

Bununla birlikte Çin’in geliştirmiş olduğu, Covid-19 testine de dünyanın birçok yerinden talep artmaktadır. Bu da ticaret bir yandan ölürken bir yandan da yeniden canlanmasına sebep olmaktadır.

Tabii ticaret etkilenmekte bu kadarla da bitmiyor. Balından, gelinliğine, kadar bütün her şey Çin’e bağlıydı. Şu anda Çin ülke dışı ile büyük çapta bağlantısını kestiği için bu durum diğer ülkeler için bir fırsat haline geldi. Çin’e rakip ülkeler satışlarını arttırdılar. Bununla birlikte üretimin etkilendiği kadar hizmet sektörü de etkilenmiş durumda. Global bir sorun hale gelen Covid-19 virüsü sağlık eğitim gibi alanlara yansıdığı için bu alanlardaki dış ticarette etkilenmektedir.

Ülkeler maske ve tıbbi araç gereçlere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyaçlarını da yine ticaret ile yapmaktadırlar. Tıbbi malzemeler üreten fabrikaların satışları da büyük ölçüde artmıştır.

Önümüzdeki günlerde çok daha fazla gelişmeler yaşanacak gibi görülmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.