Erdemoğlu Holding’in YKB İbrahim Erdemoğlu, Sasa’nın 50. yılı nedeniyle gazetecilerle bir araya geldi.

Sasa’yı satın alma serüvenlerini anlatan Erdemoğlu, “5 yıl önce polyester sektörüne yatırım yapmayı planlıyorduk. Bu alanda Türkiye’nin 1.3 milyar dolarlık ithalatı vardı. İthalatı durduracak bir üretim yapmak istedik. Çin’i Hindistan’ı gezdik. Tekirdağ OSB yatırım yapmak istedik ama tarım arazisi diye veremediler. Marmara Bölgesi’nde yer aradık. Sonra Sasa’nın satılacağını duyduk ve Nisan 2015’te Sasa’yı aldık. Sasa olmasa da bu sektöre yatırım yapacaktık” şeklinde konuştu. 210 milyon dolarlık ilk faz yatırımlarına başladıklarını ve günlük bin tonluk bir hat kurduklarını dile getiren Erdemoğlu, “2019’da tamamlayacağımız yatırımla 250 milyon dolarlık ithalatı ikame edeceğiz. 200 milyon dolarlık da ihracat yapacağız. Böylece cari açığın kapanmasına 450 milyon dolarlık katkı sağlayacağız” dedi.

450.000.000

USD

Çin dışı dünya pazarının lideri olmayı hedeflediklerini anlatan Erdemoğlu, “İkinci ve üçüncü faz yatırımımız 400 milyon dolar. Bununla da kalmayacağız. Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa, Ortadoğu, Körfez, Rusya’nın da polyester üretim üssü olacağız” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin: http://www.dunya.com/sirketler/50-yilini-kutlayan-sasadan-cari-aciga-450-milyon-dolarlik-panzehir-haberi-338863