Koronavirüs Salgını Satış Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Geçtiğimiz Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılmaya başlayan virüs Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği isimle COVID-19 hastalığına yol açtı. Kısa sürede dünyanın birçok ülkesine yayılan bu virüs insanlara sadece hastalık getirmekle kalmadı aynı zamanda küresel çapta birçok probleme de yol açtı. Bu problemlere ek olarak koronavirüs salgınının satış sektörüne etkisi de kaçınılmaz oldu.

Koronavirüs Salgınının Türkiye’deki Etkileri

Hızla yayın koronavirüs 11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde de görünmeye başlandı ve ne yazık ki ilk ölüm 17 Mart 2020 günü gerçekleşti. Ülkemizde görünmeye başladığından bugüne salgın farklı alanlarda olumsuz etkisini arttırarak gösterdi. Ardından birçok tedbir uygulamaya konuldu. Başta, insanların evlerinde kalmaları için dillendirilen söylemler dışındaki alınan önlemlerden bazıları şunlardır:

  • Üniversiteler önce tatile girdi. Daha sonra YÖK başkanının yaptığı açıklamayla fiziksel olarak bahar dönemi kapatıldı ve uzaktan eğitim metoduna geçiş yapıldı.
  • Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tüm resmi ve özel kurumlar tatile girdi ardından eğitim uzaktan verilmeye başlandı.
  • Yapılması planlanan tüm sınavların neredeyse hepsi farklı tarihlere ertelendi.
  • Ülkede toplanma ve seyahat konularında kısıtlamalara gidildi.
  • Kamu kurumlarında esnek çalışma sistemi özel kuruluşlar için de şart koşuldu.
  • Marketlerin çalışma saatlerinde düzenlemeye gidildi.
  • Ekonomi alanındaysa 100 milyar TL’lik tedbir paketi 18 Mart günü açıklandı.

İnsanların çok gerekmedikçe evlerinden çıkmadıkları bu süreçte koronavirüs salgınının satış sektörüne etkisi üzerinde, olumsuz durumlar gelişti.

Salgının Satış Sektörüne Etkisi

Öncelikle belirtilmelidir ki birçok sektörün satışlarında ciddi oranda düşüşler gözlemlendi. Gıda ve sağlık sektörü dışındaki neredeyse birçok sektöre ait fiziki mağazalar kepenk kapattı. Örneğin salgının ülkede görülmeye başlanmasıyla birçok giyim mağazası, birer birer geçici süreliğine fiziki mağazalarını kapattıklarının duyusunu yaptılar. Öyle ki bazıları internet satışlarını bile askıya aldı. Turizm, seyahat ve eğlence sektörleri de koronavirüs salgınından nasiplerini çok olumsuz bir şekilde aldılar. Otomotiv sektörünün satışlarında da önemli ölçüde düşüşler meydana geldi.

Haber, medya, gıda, sağlık gibi sektörlerin ise satışlarında artışlar gözlemlendi. Virüsün sebep olduğu salgından kaynaklanan bu yeni süreç, ilerleyen zamanlarda e-ticaret alanında daha çok taleplerin olacağını gösteriyor.

Sağlıklı günler dileriz.