ihracat odaklı dijital pazarlama

İhracat Odaklı Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

İhracat odaklı dijital pazarlama stratejisi yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? Teknoloji ile birlikte gelişen dijital pazarlama sektörü, geleneksel ihracat pazarlamasını geride bırakarak, yeni medyanın sunduğu avantajların kapılarını açıyor. Uluslararası yapılması öngörülen ve yurtdışındaki pazar potansiyelini genişletmek isteyen küçük ve orta ölçekli firmalar, dijital pazarlama yöntemlerini uygulamaya koyuyor. Bunu yapabilmek için ürün ve hizmetlerini en doğru ve etkili şekilde tanıtabilmeleri için gerekli planlama ve strateji, son dönem içerisinde daha da karmaşıklaşıyor. Özellikle Google arama motorunun yaptığı yeni güncellemeler sonrası birçok uygulama, bilinen ezberleri bozuyor. Son dönemlerde şirketlerin uluslararası pazarda iletişim kurma şekilleri; rekabetin artması, e-ticaretin yükselişi ve buna bağlı olarak maliyetlerin düşüşüyle birlikte daha da rekabetçi bir ortama giriyor. Ne yazık ki, ihracat yapılmak istenen uluslararası pazara ulaşmak daha kolay olsa da, bu durum ticaretin yapılmasını kolaylaştırmıyor.

İhracat pazarlamasında başarılı olabilecek dijital pazarlama stratejileri, yeni medya uygulamaları içerisinde en doğru teknikleri kullanmaktan geçiyor. Bunların arasında en çok dikkati çeken ve ihracat pazarlama yöntemi olarak başarı göstermiş B2B (Business to Business) tekniği bulunuyor. Bu yöntem, tüketici konumunda olan kişilerin alışkın olduğu pazarlama modellerinden çok daha ayrı bir strateji ile yönetiliyor. B2B pazarlama stratejisi web sitesini optimize edip, ihracat yapılması planlanan bölgelerin hedeflenerek, direk olarak mal ve hizmetlerin firmadan firmaya pazarlanmasını sağlıyor. Buradaki en önemli nokta, eğer birden fazla ihracat yapılacak bölgeyi hedef alıyorsanız, web sitenizi birden fazla dil seçeneği ile yapmanız gerekecektir. Google sadece İngilizce dili olarak yaptığınız web siteniz için, hedeflediğiniz bölgelerde İngilizce konuşulmayan yer var ise, sizin arama motorunda görünmenizi azaltabilir veya engelleyebilir. Ortak dil olarak İngilizce düşünülse bile, sürekli bir görünüm tekrarına gireceğiniz için Google bunu engellemek isteyecektir.

İhracatta Etkili Dijital Pazarlama Stratejisi Yapabilmek için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İhracatta etkili dijital pazarlama stratejisi yapabilmek için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Öncelikle farklı pazarlar için her birine özel oluşturduğunuz bağlantılarınızın içeriklerini özelleştirmeniz gerekiyor. Her ürün veya hizmet, ihracat yapmayı planladığınız tüm bölgeler için birincil seçenek olmayabilir.
  • İhracat odaklı dijital pazarlama stratejisi  için web sitenizi canlı destek konusunda geliştirmeniz gerekmektedir. Telefon ve hatta e-mail yoluyla size ulaşmaları çoğu zaman daha zor bir süreç olabilir. Anında cevap verilebilir bir bağlantı ile ihracat pazarlamanızı, rakiplerinizin bir adım önüne taşıyabilirsiniz.
  • Uluslararası endüstri içerisinde elbette ki kim olduğunuz önemlidir. Ama hakkımızda yazısından daha önemli şey, sizin müşterinize ne fayda sunacağınızdır. Ürün veya hizmetteki kaliteniz, fiyatınız ve rakiplerinizde olmayan ama sizin sunabileceğiniz faydalarınızın neler olduğunu vurgulamalısınız.
  • Google ads çalışmalarınızı bir süre sürdürmeniz gerekecektir. Organik olarak Google arama motorlarında üst seviyelere çıkana kadar adwords reklamları, web site içeriğiniz arama motoru anahtar kelimelerine uygun olduğu sürece görünmenizi sağlayacaktır.
  • Sosyal medyayı, dijital pazarlama stratejilerinizin içerisine mutlaka eklemelisiniz. İnternet sitenizin ziyaretçilerinin artırılmasında önemli bir noktada yer alıyor.

İhracata yönelik desteklerle ilgili detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgün ŞENTÜRK