Covid-19 sürecinde milyonlarca beyaz yakalının evden çalıştığına (home office) dair önemli veriler var. Ofisten çalışmak yerine evden çalışma kararı alan birçok şirket, bu süreci organize edebilmek adına ciddi bir efor sarf ediyor. Remote çalışma kültürüyle henüz tanışmayan çok sayıda şirket ve şirket çalışanı için ani bir geçiş olduğundan bahsedebiliriz.

Bu dönemde evden çalışanların üretkenliklerini ve motivasyonlarını koruyabilmeleri adına uygulayabilecekleri çok sayıda metot bulunuyor. Dilerseniz şimdi bunlara birlikte göz atalım:

Kendinize sessiz ve sınırları belirlenmiş bir çalışma alanı yaratın

Türkiye’de yaşayan binlerce beyaz yakalının bu ani değişikliğe karşı evde bir çalışma alanına ihtiyacı var. Birkaç küçük değişiklikle bunu sağlayabilmek mümkün. Bu değişiklikler için bir çalışma odası şart değil.

Kendinize bir çalışma alanı oluşturun ve bu sayede ev/iş ayrımı yapmaya kaldığınız yerden devam edin. Psikolojik olarak size katkısı olacaktır.

Ofis giyimini tercih edin

Evden çalışırken pijamalarınızı, eşofmanlarınızı ya da bu tarz rahat kıyafetleri giymeye son verin. Bu sayede çalışma alanınızı zihninize tam bir iş yeri olarak kodlayabilmeniz mümkün olacak. Sürdürülebilir bir üretkenlik ve motivasyon için bu madde oldukça kritik.

Ofis alışkanlıklarınızı koruyun

Evden çalışırken ofis atmosferini canlandırabilmek kulağa heyecan verici ancak imkansız gelebilir. Yine de bu mümkün. Ofis alışkanlıklarınıza bu süreçte de devam ederek konsantrasyonunuzu sağlayabilmek mümkün.

Ofiste kahve/yemek molası verdiğiniz saatlere sadık kalmaya devam edin. Bu alışkanlıkları ekip olarak devam ettirmek daha etkili olabilir.

Odaklanmayı engelleyecek faktörleri ortadan kaldırın

Çalışma saatlerinizde sosyal medyayı ya da haber akışını takip etmek iyi bir fikir olmayabilir. Buna ek olarak; ekibinizle “Whatsapp Web” üzerinden iletişim kurmak da, verimliliği düşürecek bir çalışma şekli olabilir. Bu durum ekibin odağının iş dışına yönelmemesi açısından kritik olabilir. Whatsapp yerine alternatif masaüstü uygulamaları kullanmanız etkili olacaktır.

İşe dair olmayan Twitter,Instagram vb. bu tarz sekmelerin tarayıcınızda açık olması üretkenliğinizi düşürebilir.

İş akışınızı planlayın

Belirsizliklerin etkili olduğu bu süreçte iş akışınızı planlamak, üretkenliği artırabilmek adına etkili bir çözüm olabilir. Evden çalışma şartlarında verimliliği iyileştirebilmek adına ekibe yeni hedefler tanımlamak motivasyonu artırabilir. Ek olarak; online toplantılar yapmayı da ihmal etmeyin. Son zamanlarda bu yönde bir çok uygulama öne çıkmıştır.