Konşimento üzerinde NOTIFY bölümü

Konşimentonun üzerinde NOTIFY bölümü nedir? Ne işe yarar? Ne yazılmalıdır? Arada bir banka varsa bankanın mı yoksa alıcının mı adı yazılmalıdır? Seminerlerimizde bu konu ile ilgili sık karşılaştığımız sorular bunlar olmaktadır.

Notify bölümüne alıcının mı adının yazılması gerektiği veya kimin adının yazılması gerektiği konusunda belli bir kural bulunmamaktadır. İngilizce sözlüklere “Notify” kelimesine baktığımızda; bildirmek, haber vermek, ihbarda bulunmak, ihbar etmek, haberdar etmek ve bilgilendirme yapmak gibi anlamları olduğunu görmekteyiz.

Notify bölümünün amacına yada ne işe yaradığına baktığımızda, ne yazılması gerektiği açıkça anlayabilmekteyiz. Konşimento üzerinde bu bölümün amacı; Malların varış yerine geldiğine taşıyıcı firmanın varış yerindeki acentesinin, malların teslim alınması için “taşımasını yaptığımız mallar geldi, gereğini yapmanız için haber vermekteyiz” bilgisinin kime verileceğini göstermektir. Bu amaca uygun olarak bu bölüme ne yazılması gerektiğine satıcının alıcıya danışarak karar vermesi doğru olacaktır.  Satıcının müşterisine “Mallar senin limana (veya gümrüğe) vardığında kime (hangi adrese/telefona/e-maile) haber verilmesini istersin?” diye sorması ve gelecek cevaba göre Notify bölümüne ne yazılacağının ortaya çıkması gerekir.

Peki alıcı kime haber verilmesini isteyebilir? Olası cevaplara bakalım;

1- Kendisine, yani doğrudan alıcı firmaya haber verilmesini isteyebilir.

2- Gümrük işlerini takip etmekle görevlendirdiği firmaya haber verilmesini isteyebilir.

3- Eğer arada bir banka varsa (akreditifle veya vesaik mukabili ödeme yapılıyorsa banka olabilir) bankaya haber verilmesini isteyebilir.

-Eğer ödeme akreditif ile yapılıyorsa “notify” bölümüne ne yazılacağı akreditifte belirtilmiştir.

-Vesaik mukabili ödeme yapılıyorsa “notify” bölümüne banka yazılması gerekliliği alıcıya sorulabilir.

4- Notify bölümüne yukarıdaki seçeneklerin birden fazlası da yazılabilir. Hatta gerektiğinde seçeneklerin hepsini de yazmak mümkündür.

Sonuçta, Notify bölüme ne yazılacağı, yani mallar varış yerine ulaştığında kime haber verileceği, alıcıya firmaya danışarak satıcının (yükleyicinin) vereceği bir karardır.

Sağlıklı ve ihracat dolu günler dileriz.

Akreditif Eğitimi ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

 

Eğitime kayıt olmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.

    Gökhan EROL
    e: gerol@inovakademi.com
    g: +90 (533) 761 19 34
    t: +90 (216) 709 73 32