Dünyanın farklı yerlerinde ülkeler arasında gerilim hızla artıyor: Azerbaycan-Ermenistan, Kosova-Sırbistan, Tayvan-Çin, Rusya-Ukrayna, İran’da nükleer hareketlilik vs vs…

Emtia Savaşları

Aslında emtia/ticaret savaşlarını izliyoruz; doğalgaz ve petrol başta olmak üzere zaman zaman farklı emtialar gündeme geliyor. Umarım sonu emtia kaynaklı 3. Dünya Savaşı’na dönmez. Aba altından sopa gösteren Putin doğru söyledi: “Nükleer savaşın galibi olmaz”.

Pelosi Tayvan’da

Günlerdir kamuoyunda tartışılan Pelosi Tayvan’a gidecek mi, Çin uçağı vuracak mı gibi sorular nihayet sonlandı. Pelosi Tayvan’a gitti ve Çin’de tahmin edildiği gibi uçağı vurmadı. Ancak bu sabah gelen haberle dış ticaret kısıtları ile ekonomik olarak vurmayı planladığını söylemek güç değil.

Dış Ticaret Savaşları

Aşağıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere Tayvan’ın toplam ihracatı 447 milyon dolar. Bunun 126 milyon dolar tutarında %28 gibi büyük bir kısmını Çin’e gerçekleştiriyor.

Yani Tayvan ekonomisi için Çin önemli bir ülke. İhracatın 3/4 gibi önemli kısmı ise makine, elektronik ve elektrikli cihazlar olduğu görülüyor. Bu sabah Çin’in getirdiği ihracat kısıtları ise mesaj içerikli olarak narenciye ve balık ürünlerinden oluşuyor. Yani çabuk bozulabilecek ve hızlı tüketilmesi gereken tarım ve hayvancılık ürünleri. Bu tip ürünler lojistik nedenlerle yakın coğrafyalara satıldığı malum. Çin’in mesajını “Komşum binlerce kilometre ötedeki ülkelere uyma, gel bu sevdadan vazgeç” olarak algıladım.