Cezayir Akreditifleri

En son yazımda olduğu gibi bu kez yine sizlerle, bana gelen sorulara verdiğim cevapların içerisinden önemli bulduğum ve herkesi ilgilendirebilecek olan bir tanesini paylaşacağım. Başınıza benzer bir aksilik gelmesini istemem ancak böyle bir durumla karşılaşırsanız umarım bu yazım sorununuza çözüm olur.

Cezayir Akreditifleri İle İlgili Soru:

Akreditifli işlemde müşteriye B/L evrakını yanlışlıkla gönderdik.

Müşterinin gümrükten malları çekme riski nedir?

Gemi henüz hareket etmedi, ürünler Cezayir’e gidiyor.

05/01/2018 tarihinde gemi hareket edecek.

B/L’de değişiklik yaparsak yine de malları çekebilir mi?

 

Cezayir Akreditifleri Cevap:

Anlattığınız olayda ve sorularda açık olmayan yerler var. Örneğin; Akreditifte konşimentonun (B/L) kimin adına düzenleneceği belirtilmiş mi? “Applicant” olarak mı, yoksa banka adına mı?

Cezayir akreditiflerinde, kolay kolay müşteri adına konşimento olmaz, çok büyük ihtimalle banka adınadır. Eğer konşimento banka adına ise müşteri malı bankanın izni olmadan çekemez. Böyle bir durumda bankanın izin vermesi mümkün gözükmüyor. Eğer konşimento müşteri adına ise yine çekemez, Cezayir’de sistem buna izin vermez, Cezayir’de gümrük işlemlerinin başlaması için belgelerin bankadan geçmesi, yani bankanın izni (2000’li yıllarda böyleydi, şu ana kadar da değiştiğini zannetmiyorum) gerekmektedir. Ayrıca malları gümrükten çekmek için tek başına konşimento yeterli olmaz. En azında Commercial Invoice ve EUR1 gerekir, malın özelliğine göre bazı başka belgeler de gerekebilir. Sorunun ilk kısmının cevabı böyle.

Şirketinizin durumunuza gelince; Öncelikle Bankaya vereceğiniz belgelerden bir tanesi, yani konşimento eksik, bu durumda rezerve düşmüş olursunuz.

Diğer bir sorum daha var; Gemi kalkmadan konşimentoyu nasıl aldınız? Acenteler, kolay kolay gemi kalkmadan konşimento vermezler, verseler bile konşimento üzerine “on board” yazmazlar. Üzerinde “on board” olmayan konşimentoyu ise banka kabul etmez. Ancak, akreditifinizde bu konuda “on board olmayan konşimento kabul edilir” diye bir şart varsa o zaman kabul edilir. Sizin durumuz bu açıdan nedir?

Sorunuzda “konşimento değişiklik yaparsak” derken, ne değişikliğini kastettiğinizi anlamadım. Konşimento elinizden çıktıktan sonra değişiklik yapamazsınız, değişiklik için (normal şartlarda) konşimento aslını acenteye vermeniz gerekir. Ancak burada önemle belirtmek isterim ki, konşimentonun nasıl düzenlendiği ve ne tür olduğunu bilmeden bu yorumu yapıyorum, konşimento aslını gördüğümde yorumum değişebilir.

Eksik bilgilere rağmen, yorum yapmaya devam edeyim.

Bu durumda ne yapılabilir?

1) Müşteriden acilen kurye ile konşimentoyu geri isteyin, eğer müşteri geri göndermeyi kabule ederse sorunu çözmüş olursunuz .

2) Konşimentoyu kurye ile geri istemek yerine, acente ile görüşün ve eğer acente kabul ederse, müşteri elindeki konşimentoyu acentenin Cezayir’deki temsilcisine verir, temsilci konşimentoyu aldığını ve iptal ettiğini bildirir. Bu şekilde ilk düzenlenen konşimento ortadan kalkmış olur. Bu durumda nakliye acentesi size yeniden konşimento düzenleyebilir ve sorun böylelikle çözülmüş olur.

Verilen bilgiden görebildiğim kadarı ile durum ve önerilerim bu şekildedir.

Hatasız, başarılı, verimli ihracat dolu günler dileriz.

Hüseyin TEKGÜÇ
www.inovakademi.com

ANA SAYFA

İLETİŞİM

 

 

 

 

 

Designed by Freepik