Rusya

Rusya Merkez Bankası’nın resmi açıklamasına göre, 28 Mart 2022 tarihinden itibariyle Rus rublesi altına sabitledi ; buna göre altın külçe gramı başına 5.000 ruble ediyor.

Bu hesaplamaya göre, bir ons altının 140.000 rubleye karşılık geleceği ve altının dolar ile ons karşılığı olan 1.928 dolar yerine ruble kullanıldığında ons başına 1400 dolara mal olması anlamına gelir.

Bir başka iadeyle, Rusya, aldığı bu kararla altın söz konusu olduğunda dünya çapında ABD dolar fiyatını yaklaşık yüzde 30 iskonto etmiş olmaktadır. Rusya’nın yaptığı şey, bir nükleer bombayı patlatmanın finansal karşılığıdır. Hatırlatmamız gerekirse, dünyada altınla bir para birimini desteklemeye çalışan son adam Libya lideri Muammer Kaddafi idi.

NATO Libya’ya girdi, öldüresiye bombaladı, ta ki Libya halkı Kaddafi’yi sokakta dövüp başına kurşun sıkana kadar.

SONUÇ: Rus gazına ve petrolüne bağımlı olan Avrupa şimdi ya altın kullanarak Putin’den ruble alacak veya petrol ve gaz için altınla ödeme yapmak zorunda kalacak.

Bunlara ek olarak, dolar rezervlerini boşaltan tüm yabancı ülkelerden taşan fazla dolarlar evine dönmeye başlayacak ve ABD’de halihazırda olandan çok daha kötü bir hiper enflasyonu tetikleyecektir.

Kaynak: https://www.cbr.ru/eng/

Bizimle iletişime geçin!