Ne zaman dolar yükselip, TL değer kaybetse hep aynı şeyler gündeme gelir: Türk parasının değer kaybı ihracata yarayacaktır. Acaba gerçekten öyle mi?

TL bazında ürünlerin fiyatı değişmedikçe dolar bazında fiyatının ucuzlaması dış piyasalarda ürünleri dolar bazında cazip hale getirmekte ve talep yaratmaktadır. Haberde belirtilen zeytinyağı gibi tarımsal ürünlerde bu durum ilk başlarda hissedilmese de, ithal girdilerin had safhada olduğu endüstriyel ürünler için durum hiç de öyle değildir. Üreticiler, bir an önce TL bazında fiyatlarını (en azından ithal girdilerini karşılayacak kadar) artırmalıdırlar. Aksi takdirde satıştan elde edecekleri hasılatla üretecekleri ürünler için hammadde alırken direk zarar yazacaklardır.

Habere göre; Zeytinyağı ihracatı, sezonun ilk 2 ayında yüzde 322’lik artış kaydetmiş. Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Gurubu Başkanı Semerci, “Dövizin yükselmesiyle dünyayla entegre fiyatlar oluştu ve ihracatın önü açıldı” demiş. Dünya ile entegre olurken üretim miktarı belli zeytinyağımızı üç kuruşa kaptırmıyoruzdur inşallah…

Kaynak: Dünya Gazetesi