Rusya Enerji

(Bloomberg) Rusya Enerji için çıkış yolu arıyor. Rusya Ukrayna‘nın işgaline karşı artan uluslararası öfke karşısında enerji ticaretini sürdürmeye çalışırken, Yuan cinsinden ödenen Rus kömürü ve petrolü Çin’e akmaya başlamak üzere.

Çinli danışmanlık şirketi Fenwei Energy Information Service Co, birkaç Çinli firmanın Mart ayında Rus kömürü satın almak için yerel para birimini kullandığını ve ilk sevkiyatın bu ay geleceğini söyledi. Uzmanlara göre, bunlar ABD ve Avrupa’nın Rusya’yı cezalandırmasından ve birkaç bankasını uluslararası finans sisteminden kesmesinden bu yana Yuan cinsinden ödenen ilk emtia gönderileri olacak.

Rusya enerji için Rus ham petrol satıcıları ayrıca Asya’nın en büyük ekonomisindeki alıcılara Yuan cinsinden ödeme esnekliği sunmayı teklif etti. Çin para birimi ile satın alınan ESPO sınıfının ilk siparişleri, uzmanlara göre Mayıs ayında bağımsız rafinerilere teslim edilecek.

Çin, doların küresel ticaretteki hakimiyeti ve ABD’ye sağladığı siyasi koz konusunda uzun süredir hırpalanmış durumda. Moskova, Hintli petrol alıcılarına Rupi-Ruble ile ticaret yapmayı teklif ederken, Suudi Arabistan ham petrolünün bir kısmını Yuan cinsinden fiyatlandırmak için Pekin ile görüşüyor.

S. Arabistan’ın Yuan Karşılığı Petrol Teklifi Dolara Zarar Vermeyecek: David Fickling

Yuan’ın doların hakimiyetine en azından kısa vadede ciddi bir meydan okuma oluşturması pek olası değil. Bank for International Settlements’a göre, 2019’da döviz işlemlerinin %88’inde ABD para birimi yuan için %4,3’e kıyasla kullanıldı.

Fenwei, hem çelik üretimi hem de santral kömürü için Yuan cinsinden ödeme yapıldığını söyledi. Bu anlaşmalar geleneksel olarak dolar cinsinden yapılır, ancak birçok Çinli alıcı, ABD ve Avrupa’nın Rus borç verenleri bankalar arası mesajlaşma sisteminden (SWIFT ) kesmesinden sonra alımları geçici olarak durdurdu.

Rusya, geçen yıl Çin’in 2 numaralı kömür tedarikçisiydi ve Pekin’in Avustralya ile olan ticaret mücadelesinin bıraktığı boşluğu doldurdu. Rusya’dan yapılan ithalatın yaklaşık yarısı, Çin’in çelik üretim merkezi Tangshan’daki faaliyetlerin kısmi olarak yeniden başlamasının ardından talep gören metalürjik kömürdür. Bu tür kömür, elektrik santrali yakıtına uygulanan hükümet fiyat kontrollerine tabi değildir.

Çin Kömür Taşıma ve Dağıtım Birliği geçen ay yaptığı açıklamada, Çinli alıcılar daha fazla Rus tedariki ithal etmekle ilgilenirken, lojistik ve finansman engellerinin nihayetinde akışları sınırlayacağını söyledi.

Bu arada ruble, Ukrayna’nın işgalinden önceki seviyelere yükseldi. Mart başında dolar karşısında 140 civarına düştükten sonra, Rus para birimi şimdi 80’ler seviyesine geri döndü.

Kaynak için tıklayınız.

Bizimle iletişime geçin!