Koronavirüs’ün Lüks Tüketimde Mücevhere Etkileri

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgınına bağlı olarak bütün sektör piyasaları ekonomik anlamda etkilenmektedir. Sadece piyasada değil ihracat ve ithalat alanında da büyük sarsıntılar yaşanıyor. Bu sarsıntılar hem üreticiyi hem de tüketiciyi ciddi anlamda etkilemektedir.

Sektörlerin neredeyse durma derecesine gelmesi mücevher alanında da olumsuzlukları beraberinde getirmektedir. Yeni siparişlerin yanı sıra mevcutta hazır siparişlerin dahi durması piyasayı ciddi anlamda sarsmış bulunmaktadır. Günden güne hızla yayılan Covid-19 salgını neticesinde alınan önlemler tüketimin durağanlaşmasına yol açmaktadır. Tüketime bağlı olarak üretimde de büyük bir sakinlik söz konusudur. Özellikle mücevher alımı kişilerin keyifli oldukları dönemlerde ve kendilerini mutlu hissetmek adına yaptıkları bir alışveriş seçimidir. Salgının dünya üzerinde ortaya çıkan olumsuz etkilerinden kaynaklı olarak alışverişte ilk vazgeçilen sektörün mücevher sektörü olduğu gözlenmektedir.

Koronavirüs Salgını Altını Da Vurdu

2019 yılı sonlarında baş gösteren Covid-19 salgınının Çin ilk etapta olmak üzere tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılması altın fiyatlarının da oynamasında rol sahibi olmaktadır. Yatırımcılar için en güvenli seçenek sayılan altın son günlerde oldukça yüksek bir fiyata ulaşmış bulunmaktadır. Bundan dolayı yatırım yapmayı düşünen kişiler altından uzaklaşmaya başladı. Bazı kesimler salgın sonrası ekstra yükleme durumlarına karşı altına yönelse de genel olarak piyasada durgunluk gözlenmektedir.

Türkiye’de Ağustos 2019 tarihinden bu yana altın fiyatında rekor rakamlar izlenmektedir. Son 7 yılın en yüksek rakamlarda seyir ediyor olmasıyla beraber analistler de bazı uyarılarda bulunmaktadır. Bu durumun ender rastlanan bir durum olduğunu belirten analistler panikle yapılacak alımlardan kaçınılması gerektiğini söylemektedirler.

Ekonomik alanda meydana gelen düşüşle beraber gözlerin altına çevrilmesi fiyatlarda sert hareketlerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu dönemde fiyat yükseliş ve düşüşlerinin ani değişimlerde olabileceğini belirten analistler alım aşamasında sakin bir şekilde düşünülmesi gerektiğini savunmaktadırlar.

Ellerinde mevcut altın yatırımı bulunan kişilerin satış işlemi için bir süre daha beklemeleri ön görülmektedir. Artış seviyesindeki hızın düşüş oranında da aynı olması beklenmemektedir. Bundan dolayı altın fonlarını nakde çevirmek için biraz daha zaman gerekmektedir.

Pırlantaya Koronavirüs Darbesi

Koronavirüs etkisiyle ülke ve dünya genelindeki önemli mücevherat markaları çalışma saatlerinde kısatlmaya gitmektedir. Hem çalışan hem de müşteri sağlığı itibariyle çalışma saatlerinin azaltılması ekonomik yönden üretimi zorlayacak gibi gözükmektedir.

Dünya ve Türkiye genelinde büyük oranda düşüş yaşayan pırlanta sektörü düğün yapacak olan evli çiftleri de oldukça etkilemektedir. Alımların durma noktasına gelmesi üreticilerin korkularını artırmaktadır. Alınacak önlemler arasında uygulanması hedef alınan destek paketlerinde mücevher sektörü de beklenti içerisindedir.

Seyahat kısıtlamalarıyla birlikte yurt içi ve yurt dışı alım satımlarda olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumun ne kadar süre devam edileceğinin bilinmemesi ise hem üreticileri hem de tüketicileri merakta bırakmaktadır.

Birkaç ay içerisinde hızla yayılma gösteren Covid-19 salgınının mücevher sektörüne olana etkileri kısaca şu şekilde sıralanabilir;

  • Salgının gün geçtikçe yayılması alışveriş yapma isteğini azaltmaktadır. Mücevher alışverişi bu hususta alımı ilk olarak duran sektörler arasında yer almaktadır.
  • Altın, pırlanta ve tüm mücevher rakamlarında sert değişimler görülmesi yatırım için araştırma yapan kişilerin tereddütte kalmasına neden olmaktadır. Bir yandan da daha fazla yükselecek beklentisiyle elindekileri tutma isteği yaşayan kişiler bulunmaktadır.
  • Sosyal mesafe kapsamında gidiş gelişlerin azalması, kuyumcuların geçici süreliğine kapatılması ve imalathanelerin çalışma sürelerinin kısaltılması Koronavirüs salgınının mücevher sektöründe ortaya çıkardığı olumsuz etkiler arasında yer almaktadır.
  • Kısa süre içerisinde salgının kontrol altına alınmasını umut eden tüketiciler ve üreticiler ekonominin düzelmesi için beklenti içerisindeler.

Sağlıklı günler dileriz.