Ticaret Savaşları Çin ve ABD

Çin Avrupa’nın En Büyük Ticaret Ortağı Oldu ve ABD’nin Tahtını Salladı.

Ticaret Savaşları dünyanın iki büyük devi Çin ve ABD arasında gerçekleşmekte. Avrupa istatistik ofisinin (Eurostat) son açıklamış olduğu rakamlar Çin’in Avrupa ticareti ve ekonomisinde önemli bir yerde olduğunu gösteriyor.

Son yıllarda dünya gündeminde çok sık karşı karşıya gelen dünyanın 2 büyük devi Çin ve ABD, ticaret savaşlarıyla oldukça büyük bir mücadele içerisine girdiler. Pandemi döneminde dünyada birçok ülke ekonomisi etkilendiği gibi bu iki ülkede ticari anlamda büyük yaralar almış durumda. Ancak son zamanlarda Eurostat’ın açıkladığı veriler Avrupa ticaretinde Çin yatırımlarının ve işbirliğinin ne kadar önemli bir noktaya ulaştığını gösteriyor. Avrupa’nın en büyük ticaret ve stratejik ortağı ABD, ekonomik ve ticarette en önemli ortaklığı artık Çin’e kaptırmış durumda. Son açıklanan verilere göre Avrupa birliği ülkelerinden Çin’e yapılan ihracatta geçen yıl %2.2, ithalatta da %5.6’lık önemli bir artış var. Bunun yanı sıra Avrupa birliğinin en büyük stratejik ortaklarında ABD yapılan ithalatta %13.2 , ihracatta ise %8.2’lik bir düşüş yaşadı. Çin ile Avrupa birliğinin ticaret hacminin 696 milyara yükselirken, diğer yandan Avrupa birliği ve ABD arasındaki ticaret hacmi ise bir önceki yıla oranla 746 milyar dolardan 671 milyar dolara gerileyerek düşüş yaşadı.  Ticarette yaşanan bu değişimin en önemli sebeplerinden bir tanesi tıbbi ekipman ve elektronik ürün taleplerinin yüksek seviyelerde olması. Hatırlanacağı üzere. 2013 yılında müzakerelere başlandıktan sonra Çin ile Avrupalı önemli firmaların yatırım anlaşması geçen yıl aralık ayında imzalanmıştı.

Konuyla ilgili ING ekonomisti Carsten Brzeski Çin devletinin ticaretteki başarısının genel anlamda Asya ülkelerinde yaşanan V şeklinde toparlanmadan kaynaklandığını belirtiyor. Ayrıca korona virüs vakalarının en yüksek olduğu dönemde Çin’de ilk dönemdeki kadar ağır kısıtlamaların getirilmemesi ve vaka sayılarında yaşanan düşüşler, Çinin diğer devletlere oranla ekonomide korona virüs öncesi döneme yakın bir seviyede olduğunu gösteriyor. Pandemiye rağmen ekonomideki toparlanmanın hızla arttığı Çin’de Avrupa birliğine yönelik ticari ortaklığın ve yatırımların artarak devam etmesi bekleniyor. ABD’de Biden yönetiminin bu durumda nasıl bir ticari strateji izleyeceği ise şimdilik merak konusu.

Bizimle iletişime geçin.