İhracata Hazır msınız?

Bugüne kadar bir çok sefer iyi niyetle başlayan fakat sonu hüsranla biten birçok ihracat girişimine tanık oldum. Böyle bir son yaşamamak için, öncelikle şirketlerin ihracata hazır olmaları gerekir. Ürününüz, ambalajınız, hammadde seçiminiz, koli ölçüleriniz veya muhasebe sisteminiz hazır mı? Bu konular çok önemlidir. Örneğin, daha önce ihracat tecrübesi olmayan muhasebeciniz işlemi doğru yapmadığında ciddi vergi yükümlülükleriyle karşılaşabilirsiniz.

Kurallar Ülkeden Ülkeye Değişmektedir

İhracat yapacağınız ülkenin kurallarına hakim olmanı gerekiyor. Örneğin, İran’a kozmetik ürün ihraç etmek istediğinizde uzun bir (yaklaşık olarak 2 yıllık) Sağlık Bakanlığı denetimi sürecinden geçiyorsunuz. Bu süre sonunda ancak pazara giriş yapabilirsiniz. Yine Romanya pazarına ürün ihraç ederken Romanya pazarındaki ithalatçının, yani müşterinizin unvanı, adresi, telefonu gibi bilgilerinin ürünün üzerinde yazması gerekiyor. Eğer bu bilgi ürünün üzerinde yoksa malınız Romanya gümrüğünde takılacaktır. Bu sorunu yaşamamak için maliyeti yaklaşık 1 cent olan küçük stikerları ürünün üzerine yapıştırmanız gerektiğini biliyor olmanız lazım.

Hedef Pazar Analizi Önemlidir

Dış pazarlara açılmak için muhakkak hedef pazar analizi yapmalısınız. Hedef pazar analizi yaparak hangi ülkeye, hangi pazara yönelmemiz gerektiğini belirlememiz gerekir. Sonrasında masa başı ve saha araştırmaları yapmak uygun olacaktır. Bu araştırmaları yapmadan sahaya çıkan firmalarımız maalesef olumsuz sonuçlarla karşılaşmaktadırlar.

İhracat dolu bir hafta dileriz…
Gökhan EROL
e: gerol@inovakademi.com
g: +90 (533) 761 19 34
t: +90 (216) 709 73 32

Bizimle iletişime geçiniz.