e-ihracat nedir

e-İhracat Nedir? Pandemi Sürecinin E-İhracat Etkisi

E-İhracat nedir? Tüm dünya genelinde yaşanan ve insanlık tarihinin en önemli salgınlarından biri olan Covid-19 virüs salgını, insanların normal yaşam süreçlerinin sekteye uğramasına, tüm bakış açılarının değişmesine ve hayattaki beklentilerinin farklılaşmasına neden oluyor. Elbette sadece sosyal veya özel değil aynı zaman da iş yaşamı da değişime ayak uydurmaya çalışıyor. Yüz yüze yapılan ticaretler yerini online görüşmeler üzerinden ilerlemeye bırakırken, internet üzerin yapılan e-ticaret milyonlarca kullanıcıyı aşmaya devam ediyor.

Ticaret Yerini e-İhracat Modeline Bırakıyor

Pandemi süreci içerisinde geleneksel yollar ile yapılan ticaret, tamamen olmasa da yerini e-ihracat modeline bırakıyor. Süreç içerisinde nerede olduğunuzun, işinizi hangi binadan yönettiğinizin veya home office olarak işlerinizi yürütmenizin hiçbir önemi kalmıyor. Uluslararası ticaretinizin birinci sınıf olması için yüz yüze görüşmenize artık gerek kalmıyor. Fakat hali hazırda bir e-ihracat modeliniz yoksa ve sıfırdan oluşturmak gibi bir niyetiniz var ise, birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekebiliyor.

Home Office olarak evinizden yürütmeye başlayacağınız e-ihracat çalışma modeliniz için öncelikle e-ticaret temelini bilmenizde fayda var. Markanızdan, web sitenize, tasarımlarınızdan, ürünlerin gönderim ve iade konularına kadar düşünmeniz gereken birbirinden önemli unsurlar bulunuyor.

Kusursuz bir müşteri deneyimi için çok hızlı bir başlangıç yerine adım adım ilerleyeceğiniz bir iş modeli belirlemelisiniz. Operasyon içerisinde ki aksaklıkların müşterinize yansımaması için doğru adımları atmanız gerekiyor.

Elbette ki her e-ihracat modelinin hedef kitlesi aynı değildir. Siz yapacağınız e-ticaretinizde neyi satıyorsanız, onun uluslararası pazardaki müşteri kitlesini belirlemelisiniz. Onların kültürlerini, satın alma alışkanlıklarını ve aslında sizin sattığınız ürüne normal şartlarda ödemek istedikleri fiyatları öğrenmelisiniz.

E-ihracat için web sitenizi ve diğer dijital alt yapınızı hazırlarken, renkler, içerikler ve web sitenizin kaç dilde olacağına özenle karar vermelisiniz.

Her yabancı müşteri aynı kültür ve beklentilere sahip olmadığından, her satın alınan ürünün paketlemesini, her türlü kullanıcı için aynı şekilde paketlemek muhtemelen çok doğru bir pazarlama olmayacaktır. Ambalajlarınızın rengini, boyutunu ve şeklini günü geldiği zaman, müşterilerinize uygun şekle getirmeniz, müşterilerinizin memnuniyetini büyük oranda artıracaktır.

Home Office olarak yürütmek istediğiniz e-ihracat iş modeliniz için, hangi ülke üzerinden ticaretinizi yapacaksanız, o ülkenin gümrükleme, vergi veya uluslararası nakliye masraflarını iyi öğrenip, ona göre alt yapınızı güçlendirmek veya farklı dağıtım seçeneklerini tercih etmek doğru olabilir.

Bizimle iletişime Geçin.