ino-talks Youtube Canlı Yayın

Youtube canlı yayınları ile güncel konular hakkında konunun uzmanlarıyla birlikte değerlendirmelerde bulunuyoruz. Daha önce mali konular, akreditif, girişimcilik ve tarım dış ticareti konularını ele aldık.

ino-talks adını verdiğimiz bu Youtube canlı yayınlarını her Salı akşamı gerçekleştiriyoruz. İş dünyasından konusunda uzman kişilerin görüşlerini alıp, canlı yayında izleyenlerin sorularını cevaplıyoruz. Gıda, dış ticaret, devlet destekleri, finans, hukuk, maliye, dijital pazarlama ve girişimcilik gibi konularda merak edilen sorulara cevap arayacağız.

Ramazan ayında başlayıp 8 hafta boyunca her Salı günü saat tam 18:00’de

8 hafta boyunca tarım ve gıda konusunu ele alacağız. Covid-19 süreciyle birlikte Rusya, Ukrayna , Kırgızistan, Kazakistan gibi ülkeler ihracatlarına kısıtlama getirdiler. Bu durum hububat ithal eden ülkelerin hızlıca aksiyon alma ihtiyacını gündeme getirdi.

Bunun dışında 4 trilyon doları aşan büyüklüğe ulaşan dünya helal pazarı ve ayrıca Koşer pazarı; Hububat dünya arzı; Gıda güvenliği, Türkiye gıda pazarı gibi konuları birbirinden önemli konuklarla konuşacağız.

Gıda alt başlığında şu konuları işleyeceğiz; Helal/Koşer Gıda, Tohumculuk, Kuru Gıda, İşlenmiş Gıda, Gıda Tedariği, Gıda Arzı, Gıda Güvenliği, Türkiye’nin Gıda Dış Ticareti ve İç Tüketim

12 Mayıs 2020 günü konuşmacımız Sn. Birol CELEP (Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Y.K.Bşk., EİB Başkan Vekili, TİM Sektörler Konseyi Üyesi)

Kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, fındık üretim ve ihracatında Türkiye’nin dünya lideri olduğu biliyoruz.   Ayrıca ülkemizin kuru meyve ihracatı 1.5 milyar dolar mertebesinde bu rakamı 3 milyar dolara çıkarmak için hedeflerimiz var. Peki bunun için nasıl tanıtımlar yapmalıyız?  Hedef pazarlarımız hangi ülkeler?

Bu hedefleri gerçekleştirirken hükümetin, ihracat dünyasının, üreticinin, tüketicinin öne çıkarması gereken hususlar neler?  Devletin tarım sektörüne verdiği destekler güncellenmeli mi?

Peki,  Dünyada Covid-19 sonrası tarım ve gıdaya yaklaşım nasıl olacak? Covid-19 sonrasında Organik ürünlere yöneliş artar mı? Bu artan talepleri karşılamak için Türkiye’nin hangi adımları atması gerekiyor?

Katma değerli üretim için sektör paydaşlarına düşen sorumluluklar.. Gıdada ithalata bağımlılıktan kurtulmak için atılması gereken adımlar..  Sürdürülebilirlik için neler yapmamız gerektiği .. Birol Celep ile yayınımızda değineceğimiz konular olacak.

Birol CELEP

Birol CELEP kimdir?

4 Haziran 1960 tarihinde Foça Gerenköy’de doğan Birol Celep, Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun oldu. 1984’te ailesinin Gediz ve Bakırçay havzasında pamuk sektöründe faaliyet gösteren Celepler Pamuk ve Celpam Pamuk şirketlerinde üretim ve satın alma konularında görev alan Celep, 1994 yılında kuru meyve üretimi ve ihracatı için kurulan K.F.C. Gıda Tekstil Sanayi İthalat İhracat Yatırım A. Ş.’de aktif olarak yönetimde görev aldı. 10 yılı aşkın süredir K.F.C. Gıda A.Ş., ABD’de yerleşik Safe Food Corporation firmalarının Yönetim Kurulu Başkanı olan Celep, Celepler Pamuk Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. firmasının da Yönetim Kurulu Üyesidir. 2003 yılından itibaren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliğinde Denetim Kurulu Üyeliğini yapan Celep, 2010-2014 döneminde Başkan Yardımcılığını üstlendi ve 2014 yılında Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Bunun yanı sıra, EİB Başkan vekili ve TİM Sektörler Konseyi Üyesi görevini aktif olarak sürdürmektedir. Olcay Celep ile evli olan Birol Celep, 2 erkek çocuk babası, 2 torun sahibidir.

Gıda Sektörünü Ele Alacağımız Serideki Konuşmacılar (Teyit alındıkça konuşmacı listesi güncellenecektir)

  1. Hafta: 28 Nisan 2020 Salı, 18:00-19:00 Prof. Dr. Veysel Ulusoy (Yeditepe Üniversitesi)
  2. Hafta: 05 Mayıs 2020 Salı, 18:00-19:00 Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu (TSÜAB Genel Sekreteri)
  3. Hafta: 12 Mayıs 2020 Salı, 18:00-19:00 Birol Celep (Ege Kuru Meyve ve Mam. İhr. Bir. Bşk.)
  4. Hafta: 19 Mayıs 2020 Salı, 18:00-19:00 Melisa Tokgöz Mutlu (TİM Meyve Sebze Mamulleri Sektör Kur. Bşk., Yaş Meyve Sebze İhr. Bir. Bşk.)
  5. Hafta: 26 Mayıs 2020 Salı, 18:00-19:00 Okan Gaytancıoğlu (CHP Edirne Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi)
  6. Hafta: 02 Haziran 2020 Salı, 18:00-19:00 Barış Yaşbala (Dijital Pazarlama Uzmanı)
  7. Hafta: 09 Haziran 2020 Salı, 18:00-19:00 Halit Sezgin (Bandırma Ticaret Borsası Başkanı)
  8. Hafta: 16 Haziran 2020 Salı, 18:00-19:00 İzzet Selçuk Şağban (Yönetim Danışmanı)

İftar öncesinde bizlerle beraber Youtube canlı yayını takip etmek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterlidir.
https://www.youtube.com/inovakademi