Ticaret Bakanlığı her ay yayımladığı Ülke Masaları bülteninde bu Güney Kore detaylı incelenen devlet olmuştur.

Raporda dünyanın 10. büyük ekonomisi olan G.Kore’ye ihracatımızda potansiyel arz eden ve halen ihracatı yapılan gıda ürünlerine dikkat çekilmektedir.

Ülkemizin ihracatı açısından önemli bir sektör olan ve son yıllarda Güney Kore halkının yemek kültürüne iyice giren konserve sebzeler, salçalar ve kuru meyvelerin pazardaki payı artmaktadır. Gelir düzeyinin artması ve halkın batılı damak lezzetine alışması bu alanda talebi artırmaktadır. İhraç ürünlerimizin tanıtımına yönelik olarak, Güney Kore’deki tüketici tercihleri ve eğilimleri dikkate alındığında, gıda sektörü açısından ülkemizce belirli bazı sektör ve ürünler üzerinde yoğunlaşılmasının isabetli olacağı düşünülmektedir. Bu sektör ve ürünler; kullanımı süratle artan şeker mamulleri, kakao ve kakao müstahzarları, hububat, un, pastacılık ürünleridir.

Aralık ayı raporunda G.Kore haricinde Slovakya, Hollanda, İran ve Meksika ile ilgili haberler bulunmaktadır. Sektörel olarak ise, otomotiv, sert kabuklu meyveler, çelik kablo ve ağır vasıta sektörleri ile ilgili haberler yer almaktadır.

Yazının tamına ulaşmak için lütfen tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Designed by lifeforstock / Freepik