T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan yazıya atfen; Türkiye İhracatçılar Meclisinden gelen yazıda, ABD tarafından 14 (on dört) Irak bankasına dolar işlemleri gerçekleştirilmesi konusunda yasaklama getirildiği ifade edilmektedir.

Konuya ilişkin olarak, Irak Merkez Bankası’nın 20.07.2023 tarihli ve 9/2/414 Sayılı Kararında;

Almustashar İslami Yatırım ve Transfer Bankası, Alkrtas İslami Yatırım ve Transfer Bankası, Taif İslami Yatırım ve Transfer Bankası, İlaf İslam Bankası, Erbil İslami Yatırım ve Transfer Bankası, International İslam Bankası, Trans International Irak Yatırım Bankası, Almusul Yatırım ve Kalkınma Bankası, Alrajih İslam Bankası, Somer Ticari Bankası, Trust Int. İslam Bankası, Almal İslam Bankası, Alalam Yatırım ve Transfer Bankası, Zain Al-Iraq İslam Bankası olmak üzere on dört bankanın 2022 yılında yapılan transferlerindeki dış denetim nedeniyle 20.07.2023 tarihinden itibaren bankacılık hizmetlerinde hiçbir şekilde ABD dolar birimi kullanmamalarına karar verildiği belirtilmektedir.

Bununla birlikte, söz konusu Bankaların ABD doları dışında çeşitli bankacılık faaliyetlerinde Irak Dinarı ve uluslararası işlemlerinde diğer para birimleri ile serbest bir şekilde hizmet verme haklarına sahip olduğu bildirilmektedir.