Turquality, programının odağında, klasik ihracat desteklerinden farklı olarak salt ihracatı artırmak yerine firmaların markalaşma hedeflerine katkıda bulunmak yer almaktadır.

Dünya Gazetesinin haberine göre, Turquality sisteminde ciddi değişiklikler gündemde. Mevcut sistem, destekten faydalanan markaların faaliyette olduğu tüm ülkelerde destek vermekteydi. Değiştirilmesi gündemde olan yeni sistemde “ülke bazlı ve 5 yıllık” yeni bir çalışma olduğu açıklandı.

Bakanlık yetkilileri henüz net sonuçlara ulaşılmadığını, sektörden gelen görüşlerin de değerlendirildiğini belittiler. Edinilen bilgilere göre “ülke bazlı destek” konusunda da önemli tereddütler var. Ancak bu sistem kabul edilirse, köklü bir değişiklik gelmiş olacak. Bir marka bütün ülkelerde değil, ciddi paya ulaştığı, bilinirliği yüksek olan pazarlarda desteklenecek.

633.000.000

USD

Programda halihazırda 107 firmanın 114 markası Turquality, 59 firmanın 59 markası da Marka Destek Programı olmak üzere toplamda 166 firmanın 173 markası destekleniyor. Program kapsamında 2016’da 633 milyon liralık destek verildi.

Kaynak:
Dünya
Ekonomi Bakanlığı