Satış Sonrası Hizmetler, müşterinin bir ürünü ya da hizmeti satın alma kararı ile başlayıp o ürün ve hizmeti ile ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılması gereken sistematik süreçlerin tamamıdır.

Ürünlerin periyodik bakımı, tamiratları, bu çerçevede gerekli tüm hizmetleri verecek organizasyonun kurgulanması, hayata geçirilmesi ve güncel tutulması, yasal hizmetlerin, garanti ve kampanya (geri çağırma aksiyonları) hizmetlerinin sağlanması Satış Sonrası Hizmetler tanımına dahildir.
Müşteri algı ve beklentilerinin geri bildirimlerini incelemek ve de imalata veya hizmetlere aktarılmasını sağlamak.

İlgili süreçlerde söz sahibi olarak, yeni ürünler de etkili olmak, müşteriye doğru ürünü sağlamak, bu sayede müşteri sadakatinin artırılması ve farkındalık yaratarak markanın öne çıkarılmasıdır.

Satış sonrası hizmetler, tüm servis ve müşteri ağına kaliteli bir eğitim ve hizmet sunduğu takdirde, müşteri memnuniyeti paylaşımı olmakta, marka farklılaştırması artmakta ve marka değeri güçlenmektedir.
Sosyal medya kullanımının giderek artması ile birlikte, satış sonrası hizmetlerin önemi günümüzde bir kat daha artmıştır. Bir memnun müşteri deneyimini birkaç arkadaşı ile paylaşırken, kötü deneyim yaşamış bir müşteri sosyal medya üzerinden yaşadığını yüzlerce kişiye anında ulaştırabilmektedir.

Satış Sonrası Hizmetlerin Kapsaması Gereken Süreçler:
– Müşteri ilişkileri yönetimine ilişkin tüm hizmetler sağlamak (CRM ve tüm hizmetlerin kayıt altına alınıp geri bildirimde bulunabilmek).
– Müşteri iletişim hattı ile her türlü desteği sağlamak.
– Optimize edilmiş servis ağı ile ulaşılabilir servis hizmeti sunmak.
– Yedek parça hizmeti sunmak.
– Eğitim hizmeti sunmak.
– Garanti hizmeti sunmak.
– Teknik destek sunmak.
– Satış, üretim ve iş / ürün geliştirmeye geri bildirimde bulunmak.

Şirketinizin “Satış Sonrası Hizmetler” bölümünü kurgulamak, olanı iyileştirmek, yeniden yapılandırmak yada dışarıdan denetlemek isterseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Gökhan EROL
e: gerol@inovakademi.com
g: 05337611934
t: 02129396301
f: 02129247002