Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yurt dışından gümrüksüz alışveriş yapma limitinde yapılan düzenlemeye ilişkin, “Yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördük. Bunun önerisini Bakanlar Kuruluna götürdük ve 30 Euro’ya düşürdük” dedi.

Yurt dışından gümrüksüz alışveriş yapma limitinde yapılan düzenlemeye ilişkin Tüfenkci, şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz Meclis toplantımızda bana intikal ettirilen bir sorun vardı. ‘Yurt dışından Türkiye’ye 75 Avroya kadar olan siparişler gümrüksüz girebiliyor ve bu da haksız rekabete yol açıyor’ dediler. İncelemeye aldık ve bizim e-ticaret firmalarımız yurt dışına ürün gönderdiğinde gümrüklerde karşılaştıkları oranlarla, bizim yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördük. Bunun önerisini Bakanlar Kuruluna götürdük ve 30 Euro’ya düşürdük. Avrupa bunu 22.5 Euro olarak uyguluyor. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girer.”

Bu duruma ek olarak yurt dışından numune, katalog veya ticari değeri olmayan ve limitin altında olmasına karşın gümrüklü ürünler gibi işleme tabi tutulan şirketlerin serzenişleri de devam ediyor. Tamamen gümrüklerin inisiyatifinde olan kontroller sonrasında, 20-30 dolar tutarındaki numuneler için yaklaşık 1000 TL civarında masrafla karşılaşılabiliyor.

Haberin tamamı için: http://www.hurriyet.com.tr/bakan-tufenkci-yurt-disindan-gumruksuz-alisveris-yapma-limitini-30-euroya-dusurduk-40314586