KOSGEB KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı başlattı. Yaklaşık olarak 100 bin KOBİ’nin yararlanabileceği öngörülen programdan öncelikli olarak “Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında destek alanlar dışındaki işletmeler yararlanabilecek.

KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı yıllık enerji tüketimleri 10 ila 99 TEP ile 100 ila 500 TEP arasında değişen düzeyde olan firmalara yönelik olarak iki ayrı modüle sahip olacak. Bu modüllerden Enerji Motorları Desteği yıllık enerji tüketimi 10 ila 99 TEP arasında olan işletmelere, Verimlilik Artırıcı Destek modülü ise yıllık enerji tüketimi 100 ila 500 TEP arasında değişen işletmelere sağlanacak.

Enerji Motorları Desteğinin ilk aşamasında Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketleri, etüt proje sertifikası olanlar veya enerji yöneticileri, işletmelerin sahip olduğu motorların etütlerini hazırlayacak.

Hazırlanan rapor, KOSGEB sistemine girilecek. KOSGEB, işletmelere ilk etapta rapor için 2 bin 500 TL’ye kadar destek verecek. Rapor, KOBİ’nin kullandığı motorun değişimi yönünde olur ve işletme de bu değişikliği yaparsa KOSGEB’den 100 bin liraya kadar geri ödemesiz destek alacak.

KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı ikinci modülü olan Verimlilik Artırıcı Destek’te ise ilk aşamada yetkilendirilmiş kişiler tarafından işletmelerdeki kazanlardan fanlara, fırınlardan termal ölçüme kadar detaylı bir enerji etütü gerçekleştirilecek.

Rapor, KOSGEB sistemine girdikten sonra işletmeye 30 bin liraya kadar destek ödemesi gerçekleştirilecek. İşletme, rapordaki tespitlere uygun değişikliklere giderse KOSGEB’den 400 bin liraya kadar geri ödemesiz destek alabilecek.

Bizimle iletişime geçin.