Gümrük

Ticaret Bakanlığı’ndan Gümrük İşlemlerinde Kabul Edilen Elektronik Belgelere İlişkin Önemli Güncelleme Duyurdu

Ticaret Bakanlığı, gümrük işlemleri kapsamında önemli bir güncellemeyi kamuoyu ile paylaştı. 11 Nisan 2023 tarihli ve 32160 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gümrük Genel Tebliği (Uluslararası Anlaşmalar) (Seri No:10) kapsamında, elektronik ortamda düzenlenen belgelerle ilgili yeni düzenlemeler yapıldı.

Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden duyurulan bu güncelleme, menşe ve dolaşım belgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesine ilişkin önemli bilgiler içermektedir. 13 Aralık 2023 tarihinde yayımlanan ve gümrük işlemlerinde kabul edilen elektronik belgeleri düzenleyen ülkelerin listesi, 18 Ocak 2024 tarihi itibarıyla güncellenmiştir.

Yapılan bu güncelleme, menşe ve dolaşım belgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesinin, normal usulle düzenlenen belgelerin geçerliliğini etkilemediğini vurgulamaktadır. Güncellenen liste, Bakanlık tarafından belirlenen ve ilan edilen ülkelerin menşe ve dolaşım belgelerinin, Türkiye gümrük idareleri tarafından yapılacak kontrollerin ardından kabul edilebileceğini göstermektedir.

Ticaret Bakanlığı, ilerleyen süreçte bu konuda yeni bildirimler alınması durumunda, ilgili listeyi güncelleyerek kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğini belirtti.

Bu önemli güncelleme, gümrük işlemlerinin daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesine olanak sağlayacak ve ticari faaliyetleri kolaylaştıracaktır.

Ticaret Bakanlığı’nın duyurduğu güncel listeye ulaşmak için tıklayınız.