Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin’in Rusya ile e-ticaret konusunda işbirliğini artırmayı planlamaktadır. Rusya’da e-ticaretin gelişmekte olduğu ve 2016 yılının ilk altı ayında bir önceki döneme göre yüzde 26 oranında arttığı ve toplamda 6,3 milyar dolara ulaştığı, Çin’le ticaret hacminin 1,15 milyar olduğu belirtildi. Bundan ötürü Rusya’nın Çin ile e-ticaret konusunda işbirliğini geliştirmeyi planladığı söylendi.

Çin’li şirketlerin Rusya pazarına, Alibaba ve Taobao gibi büyük e-ticaret şirketleri aracılığı ile girdiği belirtmiştir.

2016 senesinde Alibaba şirketinin yaptığı açıklamada, Rusya’daki pazar payını artırarak yerel şirketlerle ticareti geliştirmeyi ve lojistik kanalları iyileştirilmesinin planlandığı belirtilmişti. Daha da ilginci ise Rus şirketlere borç vermeyi düşündüklerini de bildirmişti.

Bu haberin Donald Trump’ın, Alibaba CEO’su Jack Ma ile görüşüp 1 milyon kişilik istihdam planını açıklamasından hemen sonra gelmesi akıllara Putin bir karşı hamle mi yapıyor sorusunu getirmiyor değil.

Kaynak: Sputnik International

İlgili Haber: Hürriyet Gazetesi