ChatGPT

AI – Artificial Intelligence

AI, Yapay Zeka anlamına gelir ve bilgisayarların insan benzeri düşünce ve çözümleme yeteneğine sahip olmasını ifade eder. AI sistemleri verileri analiz etme, karar verme, problem çözme, öğrenme veya insanlar gibi düşünebilme gibi insana özgü işlemleri yapabilir. AI teknolojileri, makine öğrenmesi, sürekli öğrenme, sinir ağları ve diğer yapıları içerebilir.

ChatGPT: Yapay zeka destekli sohbet robotu

ChatGPT, OpenAI tarafından eğitilen bir dil modelidir. Kamuoyunda yapay zeka destekli sohbet robotu olarak da geçmektedir. GPT (Generative Pretrained Transformer) ailesinin bir üyesidir ve dil modelleme teknolojisi kullanarak yapılan sohbet ve metin tahmin görevlerinde kullanılır. Kullanıcılar sorularına veya metin girdilerine cevaplar vermeyi amaçlar ve bu amaçla milyarlarca metin kaynağından öğrenme yapmıştır.

OpenAI tarafından 30 Kasım 2022 tarihinde ilk olarak kullanıma sunmuştur. Kısa sürede popüler olmuş ve Google tarafından en yakın rakibi olarak görülmüş ve yakın takibe alınmıştır. Öyle ki Google çalışanlarına şirket ile ilgili bilgilerin ChatGPT üzerinden aratılmaması yönünde uyarıda bulunduğu rivayet edilmektedir.

Özgün içerik üretmesi nedeniyle ABD ve Fransa’daki eğitim kurumları ve bilim dergileri tarafından yasaklandığı haberleri peşi sıra gelmektedir.

ChatGPT

DetectGPT Nedir?

DetectGPT, OpenAI tarafından eğitilen bir metin tahmini modelidir. GPT (Generative Pretrained Transformer) ailesinin bir üyesidir ve dil modelleme, özelleştirilmiş veri kümeleri üzerinde eğitilerek daha doğru ve kontekste uygun sonuçlar verebilmeyi amaçlayan uygulamadır. Görüntülenen sayfayı tarayarak içeriğinde GPT dil modeli kullanıldığının analizini yapmaktadır.

Not: Bu yazı büyük oranda ChatGPT kullanılarak hazırlanmıştır :)

Bizimle iletişime geçiniz.