Yurt Dışı Marka Tescil Desteği

Türkiye’de tescilli markalarınız yurt dışı tescilleri destek kapsamındadır. 4 yıl boyunca yurt dışı marka tescil desteği ile %50 oranında ve yıllık 50.000 dolara kadar destek almak mümkündür. (Hedef ülkeler ve 4,5,6. Bölgede yerleşik şirketler destekten ayrı ayrı ilave %10 oranında ilave puan ile yararlanmaktadır.) Yurt dışı marka tescil desteğinden yararlanmak için yurt dışında tescil için müracaat etmiş olmak yeterli olup, sonuçlanmış olması şartı aranmamaktadır.

Program Özellikleri

Destek Türü

Hibe

Destek Max Limiti

50.000 $

Destek Süresi

4 Yıl

Destek Yüzdesi

%50

Bu Destekle Ne Kazanırsınız?

Türkiye’de tescilli bir veya birden fazla markanız varsa, bu markaların dünyanın herhangi bir ülkesindeki tescil ettirilme ve korunmasına ilişkin giderlerin önemli bir kısmı tarafımızdan karşılanır.

 • Yurt dışı marka tescili konusunda bizden 4 yıl boyunca destek alırsınız.
 • Markanızı yurt dışında tescil ettirmek üzere gerçekleştirdiğiniz her bir harcamanın %50’sini destek olarak alırsınız. Yıllık 50.000 ABD Dolarına kadar destek sizi bekliyor!

Üstelik;

 • Markanızı hedef veya öncelikli ülkelerden birinde tescil ettirdiyseniz, destek oranınız %60 olmaktadır.
 • Firmanızın merkezi 4., 5. ve 6. teşvik bölgesindeyse destek oranınız %60 olmaktadır.
 • Hatta hem firmanızın merkezi 4., 5. ve 6. teşvik bölgesindeyse, hem de hedef veya öncelikli ülkelerde markanızı tescil ettiriyorsanız; destek oranınız %70 olmaktadır.

Bilmeniz Gerekenler

 • Yapmanız gereken tek şey, hiçbir onaya ihtiyaç duymadan markanızı yurt dışında tescil ettirip 6 ay içinde üyesi olduğunuz ihracatçı birliğine başvurmak.
 • Bu arada desteğe başvurabilmeniz için markanızın yurt dışındaki tescil işlemlerinin sonlanmasına bile gerek yoktur. Tescil başvurunuzu yapmış olmanız destek alabilmeniz için yeterlidir.

Adım Adım Yurt Dışı Marka Tescil Desteği

 • Yurt içinde markanızı tescil ettirin.
 • Yurt dışında marka tescil başvurunuzu yapın.
 • Markanızı tescil ettirdiğiniz ülkedeki ticaret müşavirliğine belgelerinizi verin.
 • Müşavir belgelerinizi onaylayıp sonra size geri verecek.
 • Tüm belgelerinizle üyesi olduğunuz ihracatçı birliğine başvurun.
 • Paranızı alın.

Başvuru Belgeleri

 1. Yurt içi marka tescil belgesi.
 2. Yurt dışı marka tescil belgesi ya da başvurusu ve yeminli tercümanlara yaptırılmış tercümesi (İlgili markanın tescil ettirildiği ülkenin resmi marka tescil kurumunca veya ilgili markanın aynı anda birden fazla ülkede tescil edilmesini sağlayan uluslararası bir kuruluş tarafından tescil edilmesi ve tescili gerçekleştiren kurumun resmi internet sitesinde tescil edilmiş markanın yayımlanıyor olması halinde marka tesciline ilişkin internet çıktısı ya da başvuru numarasının sunulması yeterlidir.)
 3. Fatura ve yeminli tercümanlara yaptırılmış tercümesi.
 4. Ödemelere ilişkin banka dekontu, kredi kartı ekstresi, hesap dökümü vb. belgeler ve yeminli tercümanlara yaptırılmış tercümesi. (Ödemenin çek ile yapılması halinde, banka hesap dökümü yanında çek fotokopisi ve yeminli tercümanlara yaptırılmış tercümesinin de ibraz edilmesi gerekmektedir.)
 5. İBGS tarafından istenilen diğer bilgi ve belgeler.

Dikkat Edilecek Hususlar

 1. İngilizce belgelerin tercüme edilmesine gerek bulunmamaktadır.
 2. DYS’de kayıtlı bulunan ve geçerliliği devam eden bilgi ve belgeler ile doğruluğu elektronik ortamda ilgili İBGS tarafından teyit edilebilen bilgi ve belgeler geçerli kabul edilir ve şirketler tarafından DYS’de yeniden ibrazı aranmaz.
 3. WIPO’dan alınan ödeme makbuzunun Ticaret Müşavirlikleri/Ataşeliklerince onaylanmasına gerek bulunmamaktadır.

Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

  Gökhan EROL
  e: gerol@inovakademi.com
  g: 05337611934
  t: 02167097332
  f: 08505223403