dropshipping

Dropshipping Nedir?

 Dropshipping Türkçe karşılığı ile ‘Stoksuz Satış’ anlamına gelmektedir. Dropshipping herhangi bir fiziksel ürüne sahip olmadan, ürün satışı yapabileceğin bir tür ticari satış çeşididir.

Stoksuz Satış, Dropshipping Sistemi Nasıl Çalışmaktadır?

 Özellikle Covid-19 döneminde yapılma oranı bir hayli artan Dropshipping sistemi şu şekilde çalışmaktadır:

 • İlk olarak satışa sunduğunuz ürünü, müşteri sizden satın alır.
 • Sonra siz müşterinin satın almış aldığı ürünü tedarikçiden, müşterinin kişisel bilgilerini ve adresini yazarak siparişini oluşturursunuz.
 • En son olarak da sipariş verdiğiniz tedarikçi ürünü, asıl müşteriye yollar.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

 Fiziksel bir ürüne dahi sahip olmadan ve oldukça kar getiren başarı bir Dropshipping sistemi için uygulanması gereken bir takım adımlar bulunmaktadır. İşte başarılı ve güvenilir bir Dropshipping için uygulanması gereken adımlar şunlardır:

 1. Sistem İçin Bir Fikir Bulun: Stoksuz Satış işine başlamadan önce ilk olarak ne satmak istediğinizi karar vermeli ve satmaya karar verdiğiniz ürününüz için bir satış stratejisi oluşturmalısınız.
 2. Adresiniz İçin Bir Alan Adı Alın: Dropshipping sistemi için kullanacağınız markanızın, müşteriler güvenlik hususundaki bir takım endişelerini gidermek adına markanızı resmi bir hale getirecek bir alan adı almak zorundasınız. Ayrıca alan adınızı alırken akılda kalıcı ve hedef kitlesi olan müşteriler ile ilgili olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 3. Satışlarınız İçin Online Bir Mağaza Kurun: Markanızın güvenilirliği için alan adını aldıktan sonra sıra ürünlerin satışlarının yapılacağı online bir mağaza açmanız gerekmektedir. Online mağazanızı açarken eğer kodlama bilginiz varsa kendinize özgün bir ticari site oluşturabileceğiniz gibi; WordPress, Wix gibi sitelerden de makul fiyatlara profesyonelce hazırlanmış hazır site tasarımlarını da alabilirsiniz.
 4. Mağazanızı Dış Dünyaya Tanıtın: Dropshipping için mağazanızı kurduktan sonra, marka adınızı ve satışını yaptığınız ürünlerin tanıtımını yapmak için Google Ads, Facebook gibi reklam desteği sunan firmalardan yardım alabilirsiniz.

Dropshipping Sisteminin Sağladığı Avantajlar:

 • Online ticari işlemler arasında en kolay ve en hızlı kar edilebilecek türden bir satış sistemidir. Ayrıca sadece bir telefon ya da laptop ile yapılabilmesi de işin ayrı bir cabası.
 • Depo masrafları, nakliye masrafları gibi maliyet artıracak etkenler olmayacağı için oldukça düşük bir gideriniz olmasını sağlar.
 • Herhangi bir satıcıya ya da kuruma bağlı olmadığı için birden fazla tedarikçiden ürünler temin ederek, ürün çeşitliliğinizi artırabilirsiniz.

Dropshipping Sisteminin Dezavantajları:

Her ne kadar ticari işlemler arasında, en kolay ve hızlı kar edebilmenizi sağlasa da bir takım dezavantajları da bulunmaktadır:

 • İşini yapan birçok kişi bulunacağı için yüksek rekabet ortamına hazır olmanız gerekmektedir.
 • Yüksek rekabetli bir ortam olduğu için, reklamınızı ve satış stratejinizi iyi bir şekilde yapamazsanız sistemden oldukça düşük bir kar oranını elde etmenize neden olacaktır.
 • Sizden ürünü alacak tek kişi siz olacağınız için, müşteri hizmetleri açısından sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
 • Tedarikçi üzerindeki stoklar sürekli olarak değişeceği için, hem kendi hem de tedarikçinizin stoklarını her daim kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bilgisayar Mühendisi

Behiç Oytun Şenkul

Bizimle İletişime Geçin.