Taşımacılık sektöründe Covid kısıtlamalarının tetiklediği ekipman, yer sorunları ve navlunlarda artışlar devam etmektedir. Önceki bildirimde paylaştığımız Orta ve Güney Amerika gemilerinde yaşanılan stop booking yada servis iptali Mart ayına kadar geçerliliğini korumaktadır.

ABD özelinde kısıtlamalar nedeniyle tüm limanlarda ve ona bağlı çalışan iç nakliye/depolama gibi tüm ek hizmetlerde ciddi aksamalar ve beklemeler oluşmaktadır. Armatörler ABD içerisine kapıya teslim servislerini yaşanılan trucker sıkıntısı nedeniyle kesmiştir.

Dünyadaki en işlek 29 konteyner limanı, Pasifik kıyılarına sahip ülkelerde bulunmaktadır. Şu an yaşanılan konteyner problemi ve navlun artışları bu bölgedeki yüksek talep kaynaklıdır. Bölgedeki konteyner taşımacılığı fiyatları arttıkça dünyanın geri kalan kısmında dolaşan ekipmanlar yüksek kar amacıyla bu bölgeye taşınmakta olup buda dolayısıyla ekipman sorununa ve bağlantılı olarak yüksek navlunlara neden olmaktadır.

Piyasada Çin yeni yılı sonrası navlunların düşeceği beklentisi oluşmakta fakat 1000 USD iken 6000-9000 USD bandına gelen navlunların armatörler tarafından bir anda eski seviyesine bırakılması çok uygulanabilir görünmüyor, en azından bizim öngörümüz ekipman sıkıntısı azalsa dahi navlunların 2021 boyunca eski seviyelerine dönmeyeceği yönündedir. Bu nedenle satış yada satın alma ekiplerinizin planlamalarını yaparken bunu dikkate alarak bir öngörü oluşturması kendinizi güvende tutabilmek adına çok önemlidir.

Armatörler çoğu bölgeye direk servis vermeyi durdu ve  aktarmalı servis vermeyi tercih ediyorlar. Bu da aktarmalı limanlarda  uzun beklemelere neden olabiliyor. Müşterilerinize ETA verirken, bu nedenden ötürü armatör kaynaklı gecikmeler yaşanabileceğini bildirmenizde fayda olduğunu düşünüyoruz. Bu arada armatörler yeni gemi satın alma maliyetlerinden kaçınıp kendi aralarında ortak gemi kullanmaya yöneldikleri görüyoruz. Çoğu zaman farklı armatör seçsek dahi, aslında aynı gemiye yükleme yapıyoruz. Bu duruma havayolu yolcu taşımacılığında yıllardır sıklıkla rastlanmaktadır. Genel bilgi olması adına  ilgili birleşmeleri aşağıda paylaşıyoruz.

  • MAERSK ve MSC OOCL
  • CMA CGM ,COSCO,EVERGREEN
  • HAPAG-LIOYD, ONE, YANG MING, HMM

Bol ihracatlı sağlıklı ve bereketli günler dileriz.