ÇİN’in, Pire Limanı’nı Avrupa ve Balkanlar’a Çin mallarının transfer edileceği bir istasyon haline dönüştürmek için yatırım kararı alması üzerine İzmir iş dünyası, İzmir Limanı’nın değeri ve öneminin azalacağı uyarısında bulundu. İşadamları liman yatırımların acilen yapılmasını istedi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Başkanı İlknur Denizli, İzmir Limanı sorununun makul bir çerçevede acilen ve hızla çözülmesi gerektiğini belirtti. Çin’in Pire Limanı’nı Avrupa’ya ihracat üssü olarak tercih etmesinin arkasında yatanları herkesin düşünmesi gerektiğini dile getiren Denizli, “Biz de İzmir Limanı’nda konsensus halinde harekete geçmeliyiz. Hükümet olarak da ilişkileri kuvvetlendirmemiz lazım. Liman işi hiç iyiye gitmiyor” dedi.

İZSİAD Başkanı Denizli, Çin’in Avrupa’ya ihracatta Akdeniz’de bir aktarma limanı kullanmak istemesinin İzmir için de bir fırsat olduğunu ancak bu fırsatın kaçtığını dile getirdi. Denizli, “Belki derinleştirmeler yapılmış, limanlar rehabilite edilmiş, ihale bitmiş, liman üçüncü nesil gemilerin gireceği biçimde organize edilmiş olsaydı alternatiflerden biri olarak masanın üzerinde duracaktı. Maalesef bir kere alternatif olmayı kaybetti” dedi.

Haberin Tamamı:
http://www.dha.com.tr/n.php?n=0539680c-2010_10_15