Amazon 1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulmuştur. İlk başlarda internet üzerinden kitap satışları üzerine odaklanmıştır. Amazon, zaman içerisinde ilk önce ABD’de sonrasında da dünyanın en büyük online perakendecilerinden biri haline gelmiştir.

Amazon iki farklı şekilde çalışmaktadır. İlki, Amazon’un lojistik süreçlerini kendi yürüttüğü ve satıcısını Amazon olduğu seçenektir. İkinci seçenek ise, satıcıların kendi ürünlerini amazon.com üzerinden kendi açtığı mağaza üzerinden sattığı seçenektir. Amazon’da mağaza açan satıcılar Amazon’un kargo sisteminden, reklam özelliklerinden de yararlanabilmektedir.

Amazon B2C (Business to Consumer) yani şirketten tüketiciye mantığı ile çalışmaktadır. Benzer siteler örnek olarak; GittiGidiyor, Trendyol, n11, hepsiburda, aliexpress ve ebay sayılabilir.

Amazon, 100 milyondan fazla üyesi ile dünyanın en büyük online pazarı olmasından ötürü burada mağaza açmak önemlidir.

Amazon üzerinde satış yapmak için öncelikle hesap açmak gerekmektedir. Ardından, bazı bilgi ve belgeleri doğruladıktan sonra ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. Amazon’a kayıt aşamasından satıcı performansını yükseltmek için bazı kuralları uygulamak önemlidir. Ayrıca katalog sisteminin, ürün listeleme, kargo ve ödeme süreçlerinin eksiksiz şekilde organize etmesi önemlidir.

Amazon Avrupa’da Satış Yapmak için önemli 5 adım vardır;
1- Kimlik doğrulama
2- Adres doğrulama
3- Amazon hesabı erişim onayı doğrulama
4- Şirket bilgileri doğrulama
5- Banka hesabı doğrulama

Bu adımların detayları için lütfen tıklayınız

e-Ticaret eğitimlerimizi incelemek isterseniz lütfen tıklayınız 

Bol satışlı ve kazançlı günler dilerim.

Gökhan EROL

e: gerol@inovakademi.com
t: 02129396301
f: 02129247002

 

 

 

 

 

 

 

Business photo created by freepik – www.freepik.com