İran, 66.500.000 kişilik nüfusu, 12.500 USD’lik Gayrisafi Milli Hasılası, Türkiye’ye komşu müslüman bir ülke olması ile dikkat çeken bir pazar konumundadır. Son dönemde siyasi, politik ve ekonomik gelişmeler yaşanmaktadır. İki ülke arasında yaşanan bu yakınlaşma sonrasında, İran cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Rahimi İran tarafında yaşana bürokratik sıkıntıların azalacağının sözünü vermiştir. Bu söz, Türkiye’den İran’a doğru ticaretin artacağını göstermektedir.

30 milyar doları, hedeflenen süreye sığdırmamız lazım

İran’la ikili ilişkiler gelişiyor. Rahimi, Türk tüccarlarına engellerin kaldırılması konusunda söz verdi.

İran ile Türkiye arasında gelişmekte olan işbirliğini anlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Tüm  bölgenin refaha, huzura, istikrara ve güven zeminine kavuşması için birlikte yapabileceğimiz girişimler olduğunu düşünüyorum” dedi. Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefini yakalamak için çalıştıklarını da sözlerine ekledi.
Başbakan Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK), Ceylan İntercontinental Otel’de düzenlediği Türk-İran İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, İran’a 10 ay önce yaptığı ziyaretinde, “10 milyar doların İran’a ve Türkiye’ye yakışmadığını, bu rakamın süratle artırılması gerektiğini” konuştuklarını anımsattı.

Oturup konuşup dağılmayacağız
Erdoğan, “Hatta ben orada 20 milyar dolar rakamını telaffuz ettiğimde Rahimi kardeşim ’20 olmaz 30 olsun. 5 yılda 30 milyar dolara ulaşmamız gerekir’ demişti. Şimdi bu 30 milyar doları, bizim hedef olarak belirlediğimiz bu süreye ne yapıp yapıp sığdırmamız lazım. Eğer bunu gerçekleştirmezsek, o zaman İranlı kardeşlerimin güzel bir sözü var, onu gerçekleştirmiş oluruz ki o benim işime gelmez. Nedir o söz? ‘Oturdular konuştular ve dağıldılar…’ Biz oturup konuşup dağılmayacağız, iş bitireceğiz” şeklinde konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Biz İran için nasıl Avrupa’ya açılan kapıysak, İran da bizim Asya’ya açılan en önemli kapımızdır. Ekonomilerimiz, aslında birbirini tamamlar niteliktedir. Coğrafi yakınlığımız, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek için eşsiz fırsatlar sunuyor.”

Rahimi söz verdi, engelleri kaldıracak
Toplantıda konuşan İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Türkiye’deki iş dünyasına bir müjde vereceklerini belirterek, ülkeler arasındaki tüm sorunları kaldıracaklarını bildirdi.
Bugünkü dünya şartlarında Türkiye’nin sağlam iktidar ve gücüyle uluslararası çapta büyük roller oynadığını dile getiren Rahimi, “Türkiye’nin İran komşuluğunda olması İran için çok önemlidir. Güçlü İran’ın güçlü Türkiye’nin yanında olması da bir imtiyazdır. Biz bugün Türkiye’deki iş dünyasına bir müjde verebiliriz; tüm sorunları kaldıracağız” dedi.
Türk özel sektörünün İran özel sektörüne göre daha ileri olduğunu belirten Rahimi, İran’ın ekonomik bölümünün hala devletin elinde olduğunu, devlet kurumlarını hızla özel sektöre devretmeye çalıştıklarını anlattı.

Sorunlar çözülecek
Rahimi,”Bazen sizin İran ile aranızda sorun çıkıyorsa, bunlar kasten yapılan konular değil” dedi. Türk özel sektörünün İran’daki özel sektör ile çok hızlı işbirliği yapabildiğine dikkati çeken Rahimi, “Bizim buna destek olmamız gerekir. İran’da herhangi bir problem gördüyseniz kırılmayın, biz Ahmedi Nejad’ın talimatı doğrultusunda engellerin hepsini kaldıracağız. Bugünkü dünyada Türkiye kadar iyi bir dostumuz yoktur. Türkiye, İran için siyasi emniyet açısından, hatta ekonomik açıdan çok önemli bir ülkedir” diye konuştu.
Rahimi, “Ben Türk tüccarlarına engellerin kaldırılması konusunda söz veriyorum. İnşallah ilişkilerimizin artması için yolu uygun hale getireceğiz” diye konuştu.

http://www.dunya.com/30-milyar-dolari-hedeflenen-sureye-sigdirmamiz-lazim_100407_haber.html?